Kazimierz Girtler -od 1849 dzierżawca majątku w Kalinie Małej
Urodził się w 1804r. w Krakowie. Był synem lekarza, profesora i rektora Jagiellońskiej Wszechnicy Sebastiana Girtlera i Franciszki z Fuchów. Po ukończeniu studiów prawniczych, zgodnie z wolą ojca, z konieczności związał swoje losy z całkowicie obcym mu zawodem rolnika.
Kazimierz Girtler należy do grona najwybitniejszych pamiętnikarzy XIX stulecia. Dużej wartości wspomnienia, napisane z polotem i litarackim talentem, obejmują ogółem 10 pokaźnych tomów.
Girtler zamieszkiwał przez 35 lat w podmiechowskiej Kalinie Małej. Co widział i słyszał, skrupulatnie spisywał. Dla potomnych to nieocenione źródło wiedzy o tym regionie .
Fragmenty z życia w Kalinie Małej
zaczerpnięte z Opowiadań
Kazimierza Girtlera
1849-1857r.
.(wg wpisu w księdze urodzeń parafii Miechów). w Kalinie urodziła się cała trójka dzieci syna Kazimierza Girtlera -Bolesława:Eleonora (ur. ok. 1870), Wanda (ur. 1.05.1871) i Kazimierz junior (ur. 1872).
W programie odczytano fragmenty cennych, wielotomowych pamiętników Girtlera, opisujące wieś w której mieszkał przez 35 lat, dzierżawiąc majątek ziemski.
W czytanych tekstach usłyszeliśmy nie tylko szczegóły związane z dworem w Kalinie Małej, który wybudował Girtler, ale także pojawiły się nazwiska XIX-wiecznych włościan z tej wsi: Kita, Podyma, Włodarczyk, Strój, których potomkowie żyją w tych okolicach do dzisiaj.Czytali MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE, pomysłodawcy i organizatorzy spotkań. Zaprezentowano ponadto nieznany obraz pędzla Kazimierza Girtlera - piękny portret Olimpii Dorau z kolekcji p. Krzysztofa Kwiatkowskiego z Łodzi. Podczas wieczoru słuchaliśmy muzyki kameralnej w wykonaniu harfistki ELŻBIETY BAKLARZ oraz flecistki URSZULI SZUMAŃSKIEJ .Kazimierz Girtler to autor zaliczany przez badaczy i historyków do wąskiego grona najwybitniejszych pamiętnikarzy XIX stulecia! Ziemia Miechowska ma wielkie szczęście, że osiadł on tutaj na dłuższy czas i dzięki temu ocalił od zapomnienia naszą lokalną historię, spisując wydarzenia które się tu rozgrywały, oraz „sportretował” swym piórem jej dawnych mieszkańców i okoliczne miejscowości. Pozostawił po sobie 10 opasłych tomów zapisanych drobnym, starannym pismem, przechowywanych w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie. Dotychczas opublikowano tylko pierwsze pięć tomów pamiętników. Dotyczą one gł. Krakowa i kilku miejscowości w jego pobliżu. Pozostałe tomy (VI-X) poświęcone właśnie Miechowszczyźnie pozostają w rękopisie. Wydanie tego materiału powinno być naszą wspólną ambicją, ponieważ jest to niezwykle ważne dzieło historyczne dla Ziemi Miechowskiej.